Asistenty pro bezpečnější jízdu nechybí ani ve škodovkách

Moderní automobily jsou doslova nabité různými asistenty. Systémy, které byly ještě relativně nedávno pouze v nejluxusnějších modelech, se nyní pozvolna dostávají i do nižších segmentů. K nejoblíbenějším patří technologie rozpoznávání dopravního značení. Jde o velmi praktického pomocníka, protože řidiče upozorní na přehlédnutou značku. Umí to dokonce i některé modely škodovek.

Může se to stát každému. Vlastně by bylo divné, kdyby se to čas od času nestalo i vám. České pozemní komunikace jsou doslova posety značkami. Přehlédnout důležité dopravní značení však může zapříčinit nepříjemné potíže. S tím si však majitelé vozů s asistentem pro rozpoznávání dopravních značek nemusí lámat hlavu.

Jak asistent funguje? Disponuje multifunkční kamerou, která monitoruje prostor před vozidlem. Jakmile zaznamená značku, porovná ji se vzory v databázi a pošle řidiči informace na displej. Poradí si s dopravním značením umístěným nad úrovní či na pravé i levé straně silnice. Dokonce i s proměnlivými značkami (světelnými tabulemi).

Nezávislé testování potvrdilo, že výsledky rozpoznávání jsou většinou přesné. Odborníci na pronájem dopravního značení z firmy AZznačky však upřesňují, že záleží na aktuálním stavu značení. Schopnost správně rozlišit značku může snížit například vrstva sněhu.

Škodovkám nechybní ani Lane Assistant, což je asistent, který automobil udržuje v jízdním pruhu. Funguje následujícím způsobem: pokud řidič nedá znamení o změně směru, systém mu neumožní přejetí pruhu a aktivně mu brání točit volantem. Cílem je minimalizace rizika, že auto nechtěně přejede do jiného pruhu nebo do protisměru. Systém si navíc poradí také se zatáčkami.

Ať už vás moderní technologie v automobilech baví, nebo naopak nechávají chladnými, výše uvedené výrazně přispívají k bezpečnějšímu provozu.

Publikováno: 04. 01. 2018

Kategorie: Automobily

Autor: Romana Kozáková

Tagy: rozpoznávání dopravního značení | škoda lane assist