Jízda na sportovní motorce je fyzicky náročná. Jak se dostat do kondice?

Sportovní motocykly jsou bezpochyby jedny z nejzajímavějších a nejvzrušivějších vozidel na silnicích. Jejich aerodynamická konstrukce a vysoce výkonné motory umožňují jezdcům dosahovat neuvěřitelných rychlostí a snadno projíždět ostré zatáčky. Jízda na sportovním motocyklu však není pro slabé povahy a jedná se o fyzicky náročnou činnost, která vyžaduje mnoho dovedností, síly a vytrvalosti.

Jedním z nejnáročnějších aspektů jízdy na sportovním motocyklu je fyzická zátěž, kterou představuje pro tělo. Sportovní motocykly jsou navrženy tak, aby byly elegantní a lehké, což znamená, že nabízejí jen velmi málo polstrování nebo tlumení pro jezdce. Toto nedostatečné polstrování může být obzvláště náročné pro dolní část zad, která je při jízdě často vystavena neustálým otřesům a vibracím.

Kromě toho je při jízdě na sportovním motocyklu v předklonu velmi namáhána horní část těla jezdce. Jezdcovy paže a ramena jsou neustále zaměstnány řízením a vyvažováním motocyklu, zatímco svaly jeho trupu musí pracovat, aby udržely stabilní a vyváženou polohu. To může vést k únavě a bolestivosti svalů, zejména při dlouhých jízdách.

Abyste mohli jezdit na sportovním kole, je nezbytné mít vysokou úroveň fyzické zdatnosti. Ta zahrnuje silné svaly, dobré kardiovaskulární zdraví a zdravou tělesnou hmotnost (chcete-li zhubnout bez námahy, mohla by vás zajímat Mix & Slim zkušenost). Zde je několik tipů, jak získat kondici pro jízdu na sportovním motocyklu:

Kardiovaskulární cvičení

Jízda na sportovním motocyklu vyžaduje velkou kardiovaskulární vytrvalost. Chcete-li zlepšit svou kardiovaskulární kondici, zařaďte do svého programu pravidelné aerobní cvičení, například běh, jízdu na kole nebo plavání. Snažte se cvičit alespoň 30 minut denně pět dní v týdnu.

Silový trénink

Abyste si vybudovali svaly potřebné pro jízdu na sportovním kole, zařaďte do svého tréninkového programu silový trénink. Zaměřte se na cviky zaměřené na horní část těla, jako jsou kliky, přítahy a tlaky na ramena. Měli byste také pracovat na posílení svalů jádra těla pomocí cviků, jako jsou prkna, sklapovačky a kopy na kole.

Flexibilita

Jízda na sportovním kole vyžaduje velkou flexibilitu, zejména v oblasti boků a dolní části zad. Zařaďte do svého programu protahování, abyste zlepšili rozsah pohybu a snížili riziko zranění. Zaměřte se na protahovací cviky zaměřené na ohybače kyčlí, hamstringy a spodní část zad.

Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost

Nadváha může jízdu na sportovním kole značně ztížit, protože představuje pro tělo větší zátěž. Snažte se udržovat zdravou tělesnou hmotnost vyváženou stravou a pravidelným cvičením.

Dělejte si přestávky

Pokud plánujete dlouhou jízdu, je nezbytné dělat přestávky, abyste se protáhli a odpočinuli si od svalů. Předejdete tak svalové únavě a snížíte riziko zranění.

Jak zhubnout zdravě a bez námahy?

Kromě fyzické kondice je pro jízdu na sportovním kole zásadní také udržování optimální tělesné hmotnosti. Nadměrná hmotnost může ztížit ovládání motocyklu a zvýšit riziko nehody. Nadváha navíc může přispívat ke zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak a srdeční choroby, což může jízdu na sportovním motocyklu činit nebezpečnější.

Pro udržení zdravé tělesné hmotnosti je nezbytné jíst vyváženou stravu, která zahrnuje dostatek ovoce, zeleniny, libových bílkovin a celozrnných výrobků. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem cukru, soli a nasycených tuků, protože ty mohou přispívat k nárůstu hmotnosti a zdravotním problémům. A také můžete vyzkoušet dietní jídlo Mix & Slim. Více se o něm dozvíte z této Mix & Slim recenze.

Jízda na sportovním kole je bezesporu fyzicky náročná činnost, která vyžaduje vysokou úroveň zdatnosti a dovedností. Abyste mohli jezdit na sportovním kole bezpečně a pohodlně, je nezbytné zaměřit se na zlepšení kardiovaskulární vytrvalosti, síly a flexibility. Kromě toho je pro vaše zdraví i schopnost efektivně jezdit na sportovním kole zásadní udržovat optimální tělesnou hmotnost. Dodržováním těchto rad budete na dobré cestě stát se zdatným a zkušeným jezdcem na sportovním motocyklu.

Publikováno: 21. 04. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Jakub Vlasák