Novinky a trendy

Elektroauta mění pravidla na trhu

Doba, která byla spojena s naftovými a benzinovými motory, už pomalu končí. Do popředí se dostávají alternativní možnosti pohonů. Jasným a dominantním příkladem jsou elektromobily. Ty se na trh nyní dostávají spíše pozvolně, a to ve verzi, kterou jsou hybridy. Ty kombinují klasický spalovací motor, s tím elektrickým. Nabízejí tak jistotu celkem optimální pořizovací ceny, i možnosti dobrého dojezdu. V budoucnu se však očekává, že elektromobily budou dominovat mnohem více.

Stálé vylepšování dojezdu

Problémem prvních elektromobilů nebylo nic jiného, než celkem malý dojezd. Jelikož se počítal na desítky kilometrů, nešlo o nic jiného, než spíše o automobil do města. I toto se postupně mění a elektromobily jasně ukazují, že mají co nabídnout i lidem, kteří jezdí přece jenom více. Průkopníkem je v tomto směru automobilka Tesla, která jako první ukázala, že jde vyrobit auto, se kterým snadno ujedete i několik set kilometrů.

Rychlejší dobíjení

Neustálá vyvíjení technologií ukazuje i to, že už není problém auto nabít doslova za pár hodin. Dokonce jsou i možnosti, kdy lze výrazně dobít energie již za několik desítek minut, díky kterým je možné získat nájezd v desítkách kilometrů. Navíc se stále rozšiřuje i počet stanic, kde je možné auto nabíjet. Příkladem mohou být velká nákupní centra, kde jsou navíc parkovací místa pro elektromobily umístěná na nejvýhodnějších místech, velmi blízko vchodu.

Ceny klesají. A klesat budou

Velkým problém jsou stále ještě poměrně vysoké ceny elektromobilů. Odborníci však očekávají, že vlivem masovější výroby baterií bude jejich cena výrazně klesat, což se podepíše i na prodejní ceně celého vozu. Dokonce se odhaduje, že v roce 2013 by měl nastat velký zlom, kdy by se průměrný elektromobil měl prodávat za cenu, jakou bude mít průměrné benzinové auto. Nástup je tedy stále pozvolný, ale zajímavý.

Zanechte komentář.