Elektroauta mění pravidla na trhu

Doba, která byla spojena s naftovými a benzinovými motory, už pomalu končí. Do popředí se dostávají alternativní možnosti pohonů. Jasným a dominantním příkladem jsou elektromobily. Ty se na trh nyní dostávají spíše pozvolně, a to ve verzi, kterou jsou hybridy. Ty kombinují klasický spalovací motor, s tím elektrickým. Nabízejí tak jistotu celkem optimální pořizovací ceny, i možnosti dobrého dojezdu. V budoucnu se však očekává, že elektromobily budou dominovat mnohem více.

Stálé vylepšování dojezdu

Problémem prvních elektromobilů nebylo nic jiného, než celkem malý dojezd. Jelikož se počítal na desítky kilometrů, nešlo o nic jiného, než spíše o automobil do města. I toto se postupně mění a elektromobily jasně ukazují, že mají co nabídnout i lidem, kteří jezdí přece jenom více. Průkopníkem je v tomto směru automobilka Tesla, která jako první ukázala, že jde vyrobit auto, se kterým snadno ujedete i několik set kilometrů.

Rychlejší dobíjení

Neustálá vyvíjení technologií ukazuje i to, že už není problém auto nabít doslova za pár hodin. Dokonce jsou i možnosti, kdy lze výrazně dobít energie již za několik desítek minut, díky kterým je možné získat nájezd v desítkách kilometrů. Navíc se stále rozšiřuje i počet stanic, kde je možné auto nabíjet. Příkladem mohou být velká nákupní centra, kde jsou navíc parkovací místa pro elektromobily umístěná na nejvýhodnějších místech, velmi blízko vchodu.

Ceny klesají. A klesat budou

Velkým problém jsou stále ještě poměrně vysoké ceny elektromobilů. Odborníci však očekávají, že vlivem masovější výroby baterií bude jejich cena výrazně klesat, což se podepíše i na prodejní ceně celého vozu. Dokonce se odhaduje, že v roce 2013 by měl nastat velký zlom, kdy by se průměrný elektromobil měl prodávat za cenu, jakou bude mít průměrné benzinové auto. Nástup je tedy stále pozvolný, ale zajímavý.

Publikováno: 09. 10. 2017

Kategorie: Novinky a trendy

Autor: Romana Kozáková