Jak vybrat kompresor do garáže?

Pokud máte garáž, kterou chcete využívat jako dílnu, nebo potřebujete stlačený vzduch pro jiné účely, pak je výběr správného kompresoru velmi důležitý. Existuje mnoho typů kompresorů s různými výkony, kapacitami a funkcemi. V této příručce vám poradíme, jak vybrat kvalitní kompresory do vaší garáže.

Určete své potřeby

Než začnete hledat správný kompresor, musíte vědět, k čemu ho budete používat. Například - jestli chcete používat pneumatické nářadí nebo natírat auta stlačeným vzduchem. Pokud máte v plánu používat kompresor jen zřídka, můžete si pořídit menší model. Pokud se však jedná o časté používání, potřebujete vyšší výkon a větší kapacitu.

Zvolte typ kompresoru

Existují dva hlavní typy kompresorů: bezolejové a s olejovou náplní. Bezolejové kompresory jsou vhodné pro menší dílny nebo pro účely, kde není nutné mít velkou kapacitu. Jsou také tišší a vyžadují méně údržby. Kompresory s olejovou náplní jsou vhodné pro větší garáže a pro náročnější úkoly. Jsou však hlučnější a vyžadují více údržby. 

Pokud si nevíte rady, nechte si doporučit konkrétní typ od erudovaného prodejce. Není na tom nic ostudného - odborník vám ochotně pomůže nejen s kompresorem, ale klidně vám poradí i to, jakou nabíječku autobaterií.

Výkon

Výkon kompresoru se měří v litrech za minutu. To určuje, kolik stlačeného vzduchu kompresor vyprodukuje za minutu. Pokud chcete používat pneumatické nářadí, musíte zvolit kompresor s dostatečným výkonem. Většinou se doporučuje výkon cca 160 l/min na každé pneumatické nářadí. Pokud se chcete věnovat natírání auta stlačeným vzduchem, potřebujete kompresor s vysokým výkonem, aby bylo možné dostatečně velkou plochu natřít.

Kapacita

Kapacita kompresoru se měří v litrech a určuje, jak velké množství stlačeného vzduchu může být v kompresoru uloženo. Pokud budete používat pneumatické nářadí, potřebujete větší kapacitu, aby bylo možné pracovat po delší doba bez přerušování, aniž byste museli neustále čekat, až se kompresor znovu nabil. Pokud se budete věnovat natírání auta, měla by být kapacita také dostatečná, aby bylo možné natírat celé auto bez nutnosti neustálého přerušování.

Údržba

Kompresor do garáže vyžaduje určitou údržbu. Olejové kompresory vyžadují pravidelnou výměnu oleje a čištění filtrů. Bezolejové kompresory mají nižší nároky na údržbu, ale i ty vyžadují čištění filtrů a pravidelnou kontrolu stavu celého zařízení. Před nákupem kompresoru se ujistěte, že máte dostatečnou znalost o údržbě, aby byl váš kompresor v dobrém stavu a mohl být používán co nejdéle.

Hlučnost

Kompresory do garáže mohou být velmi hlučné, což může být pro vás a vaše okolí obtěžující. Pokud se nachází vaše garáž v obytné čtvrti, může být tato záležitost velmi důležitá. Pokud hledáte kompresor s nízkou hlučností, měli byste zvolit bezolejový kompresor nebo kompresor s nízkou decibelovou úrovní.

Cena

Cena kompresoru je také důležitá záležitost. Pokud plánujete používat kompresor jen zřídka, může být pro vás levnější pořídit menší a levnější model. Pokud se chcete věnovat natírání auta nebo používat nářadí, může být potřeba investovat více peněz do většího a výkonnějšího modelu.

Výběr správného kompresoru do garáže je důležitý krok pro všechny, kteří se chtějí věnovat dílně v garáži nebo potřebují stlačený vzduch pro různé účely. Pamatujte si, že před nákupem kompresoru je důležité zvážit své potřeby, kapacitu, výkon, údržbu a hlučnost. Pokud máte správný kompresor, můžete být v dílně produktivnější a snadno se postarat o všechny své projekty.

Publikováno: 22. 02. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková