Motocyklové přilby: existuje více typů. Víte, která se hodí pro vás?

Co se týká doplňků k moto sportu, není výběr vůbec jednoduchý. Zapotíte se už při výběru moto kombinézy či jiného oblečení na motorku. Velmi důležitý je ale také výběr té správné helmy. Pamatujte na to, že hlavní vlastností těchto doplňků je ochrana vašeho zdraví v případě nehody. Proto by také bezpečnost měla být vaší prioritou a vzhled až na druhém místě.

Helmy na skútr

Helmy na skútr jsou obvykle otevřené helmy, které nechrání bradu ani spodní část obličeje. Hledejte variantu i s hledím, díky které se vám lépe (a rychleji – až 80 km/h) pojede. Hledí u lepších modelů sahá až pod nos. Na trhu jsou i helmy bez hledí, tyto ale budete muset při jízdě doplnit brýlemi, jinak budete po jízdě slzet. Vítr, který jde proti vám při jízdě, a prach mohou totiž oči velmi namáhat.

Výklopné/vyklápěcí helmy

Jsou něco mezi integrálními a otevřenými helmami – snaží se kombinovat výhody obou. Jsou bezpečné, komfortní a praktické. Hodí se například v případě, že jezdíte městem. Pokud narazíte na kolonu, kterou není možné projet, může vám v helmě začít být teplo. V takovém případě stačí odklopit přední část a zajistíte si lepší prodyšnost. Tato možnost se může hodit také v případě, že chcete s někým prohodit pár slov a přitom si nechcete sundávat celou helmu. Na co si u tohoto typu dát pozor? Helma by měla být homologována i jako otevřená, jinak byste s ní nemohli v případě odklopení jezdit na motorce.

Integrální helmy

Jedná se o uzavřené helmy, které jsou vůbec nejpoužívanější. Mají aerodynamickou konstrukci, aby byl odpor vzduchu co nejmenší. Umožňují jízdu i při vysokých rychlostech, jsou velmi bezpečné. Žádnou část není možné odklopit. Helmy se pohybují v různých cenových relacích. Důvodem je to, že mohou být vyrobeny z více či méně kvalitních materiálů. Některé helmy poskytují ventilační systém, který si můžete přizpůsobit svým možnostem.

Publikováno: 30. 03. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková