Zamrzlé okno zevnitř: Rozmrazovač vám nepomůže, musíte…

Určitě jste to už ve velkých mrazech nejednou zažili – ráno jste objevili námrazu také z vnitřní strany čelního skla. Někdy vám okno dokonce namrzne, i když je z vnější strany čisté. Co s tím? Ze všeho nejdříve je třeba odstranit příčinu, namrzlé okno zevnitř totiž vzniká v důsledku nadměrné vlhkosti v kabině auta. Pomůže i škrabka, určitě ne však rozmrazovací sprej. Tentokrát se o praktické rady související s nástrahami zimy postarala samotná automobilka Škoda Auto, a některé jsme přidali my. Odborníci z automobilky mluví o tom, jak si poradit s namrzlé čelním oknem, přičemž vyzdvihují především tři základní a dostatečně známá řešení v podobě škrabky na led, preventivního přikrytí čelního skla chránícího před vytvořením námrazy a použití rozmrazovače, který okamžitě roztaje i tlustou vrstvu ledu. Zároveň však varuje před použitím platební karty, po které motoristé mnozí v nouzi sahají asi nejčastěji. Stejně tak před puštěním přimrznutí stěračů či polévání okna horkou vodou. Co je však zajímavé, je absence tipů pro motoristy, jak na námrazu oken z vnitřní strany.

Co když okno namrzne zevnitř?

Námraza čelního okna zevnitř je poměrně běžný jev, ke kterému dochází zejména v případech krátkých zimních jízd, když si do auta na botách nanosíme sníh, led či samotnou vodu. Během krátké jízdy se kabina nestihne pořádně prohřát a vlhkost obsažená v koberečcích se nevypaří. Když auto odstavíte, v nevětrané a pomalu chladnoucí kabině se vlhkost usadí i na vnitřní straně oken, kde přes noc rychle přimrzne. Ale jak s ní ráno zabojovat?

Jak dostat v zimě vlhkost z auta?

Podle automobilky Škoda Auto spočívá první pomoc v pokusu dostat vlhko z vozidla. Třeba otevřít dveře a vyvětrat kabinu. Zároveň nastartovat a pustit ofukování čelního okna. Pokud to nepomůže, řešením je i použití škrabky, v takovém případě je však užitečné prostřít na palubní desku ručník nebo hadr, na kterou stíraný led popadá. Určitě se vyvarujte používání rozmrazovače v kabině auta. Obsahuje totiž agresivní látky, jejichž výpary mohou škodit zdraví.

Setřeste z bot sníh

A jak námraze zevnitř vlastně předcházet? Velmi snadno! Jen je třeba minimalizovat vlhkost v kabině. Při nastupování v sněhu ho třeba z bot pořádně otřást, a pokud není jiná možnost, stačí na noc vytáhnout mokré koberečky z auta a nechat je vysušit v teplé místnosti. V zimě je jejich užitečné vyměnit za gumové rohože, které se osuší rychleji.

Publikováno: 28. 02. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková