Jak předcházet dopravní nehodě?

Na českých silnicích není zrovna bezpečno, což potvrzuje počet dopravních nehod. Těch bylo v roce 2021 zaevidováno celkem 352 727, tedy o 2 034 méně než předloni. Jak dopravní nehodě předcházet, respektive výrazně snížit riziko jejího vzniku? Následující motoristické rady vám můžou zachránit život.

Používejte bezpečnostní pásy

Zapnutí bezpečnostního pásu je jedním z nejdůležitějších kroků, jak zabránit dopravní nehodě. V mnoha zemích je používání bezpečnostních pásů zákonem a správné používání bezpečnostních pásů může v případě nehody zachránit život.

Dodržujte rychlostní limity

Překročení rychlosti je jednou z nejčastějších a nejnebezpečnějších příčin dopravních nehod. Dodržování rychlostních limitů a jízda bezpečnou rychlostí může pomoci snížit riziko nehody.

Vyvarujte se rozptylování pozornosti

Rozptylování pozornosti, jako je používání mobilního telefonu nebo jídlo za jízdy, může odvést vaši pozornost od silnice a vést k nehodě. Je důležité, abyste se při řízení soustředili na silnici.

Dodržujte dopravní předpisy

Dopravní předpisy existují z určitého důvodu a jejich dodržování může pomoci snížit riziko dopravní nehody. Dbejte na úplné zastavení na značkách STOP, dodržujte světelnou signalizaci a v případě potřeby dávejte přednost jiným vozidlům.

Udržujte své vozidlo v dobrém technickém stavu

Dbejte na to, aby vaše vozidlo bylo řádně udržováno, a předejděte tak dopravní nehodě. Pravidelně kontrolujte brzdy, pneumatiky a další součásti, abyste zajistili jejich správnou funkčnost.

Dávejte pozor na své okolí

Všímejte si svého okolí během jízdy, což může pomoci snížit riziko dopravní nehody. Všímejte si ostatních vozidel, chodců a všech potenciálních nebezpečí na silnici.

Vyvarujte se řízení pod vlivem alkoholu

Řízení pod vlivem drog nebo alkoholu je jednou z nejnebezpečnějších příčin dopravních nehod. Je důležité řídit vždy střízlivý a nesedat za volant, pokud jste pod vlivem alkoholu.

Publikováno: 19. 12. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková