Jak vám pomůže havarijní pojištění? Vyplatí se?

Mnoho lidí jsou toho názoru, že havarijní pojištění jako nadstandard k povinnému ručení se vůbec nevyplatí. Je to pravda? K čemu vám vůbec takové pojištění bude? Jde snad jen o další zbytečné náklady při provozu vozidla? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky, rozhodně nepřestávejte číst.

Pár základních informací

Někteří si možná mohou plést pojmy havarijní pojištění a povinné ručení. Ano, obě pojištění se týkají nehod. Rozdíl však je, že povinné ručení slouží k úhradě újmy, kterou někomu způsobíte vy. Oproti tomu havarijní pojištění hradí újmu na vozidle, bez ohledu na to, kdo ji způsobil (zpravidla ostatní škody, které nekryje povinné ručení, ale NE VŠECHNY). Havarijní pojištění tedy kryje škodu, kterou si na vozidle sami způsobíte. Dalším vcelku zásadním rozdílem je, že povinné ručení (jak již název napovídá) je pojištění ze zákona povinné, kdežto havarijní pojištění závisí zcela na vaší vůli.

Má to vůbec smysl?

Havarijní pojištění není zrovna nejlevnější záležitost a je třeba podotknout, že u některých aut se ani nevyplatí. Ano, mluvím zejména o starých autech. Havarijní pojištění vám sice uhradí nějaké opravy. Při totální škodě si však za vyplacené peníze nové auto vyberete s těží. Oproti tomu u nových aut se velice doporučuje takové pojištění sjednat, nikdy totiž nevíte, co se může stát a totální škoda na novém autě by mohla vaši peněženku dost bolet.

Které pojištění vybrat?

Samozřejmě existuje mnoho nabídek havarijních pojištění a pro laika není úplně jednoduché si vybrat. Pokud nemáte možnost poradit se s někým znalým v oboru, jeví se jako řešení srovnávač nabídek havarijního pojištění, kterých je plný internet. Výhodou je, že uvidíte všechny nabídky pohromadě a budete si tedy moct vybrat, která pro vás bude ideální. Nicméně je velice důležité přečíst si pojistné podmínky. V případě, že narazíte na podvodníky, vás to může vyjít draho.

Jaké záludnosti vás mohou potkat?

Ideální havarijní pojištění by vypadalo tak, že po nehodě vám co nejdřív pojišťovna vyplatí peníze. To však není vždy samozřejmostí. V pojistných podmínkách mohou být totiž ustanovení, která dělají z vymáhání peněz po pojišťovně docela velký oříšek. Příkladem mohu uvést ustanovení, které zavádí povinnost volat ke každé nehodě policii (i když dle zákona byste nemuseli). Pokud o takovém ustanovení nebudete vědět, a policii nezavoláte, počítejte s tím, že pojišťovna se bude s vyplacením peněz dost zdráhat a v horším případě vám klidně zkrátí pojistné plnění. Zkrátka tady platí, že ne vždy znamená nejlevnější havarijní pojištění i to nejlepší havarijní pojištění. Co doporučuji já, je pozorně číst a soustředit se třeba i na doplňkové služby, které se v případě nehody mohou hodit.

Publikováno: 28. 11. 2018

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Romana Kozáková