Půjčka na auto: Vyplatí se více než leasing?

Z dat České leasingové asociace vyplývá, že prodejci automobilů doporučují zájemcům o financování vozidla spíše úvěr než leasing. Kupující mají úvěr v oblibě především z důvodu, se automobil stává jejich majetkem již od samotného počátku, tedy ještě v době, kdy je nesplacené. Princip leasingu spočívá v tom, že je vozidlo až do doplacení částky majetkem leasingové společnosti. Na otázku, zda jsou výhodnější klasické půjčky na auto, nebo leasing, neexistuje jednoznačná odpověď. Vždy totiž záleží na osobních preferencích kupujícího. Pojďme se spolu podívat na klíčové výhody a nevýhod obou variant.

Výhody a nevýhody leasingu

Mezi hlavní výhody leasingu patří větší dostupnost a rychlejší vyřízení. Dále pak fakt, že riziko inflace leží na bedrech leasingovky. Některé firmy dokonce umožňují sjednání nepravidelných splátek, což se hodí, když se vozidlo využívá jen během sezóny. Nevýhody leasingu spočívají v omezení vlastnických práv a ve vysokých penále v případě vypovězení smlouvy nebo předčasného doplacení. Pokud leasingová společnost v průběhu splácení zbankrotuje, musí nájemce vozidlo vrátit a jednat o vyrovnání. Za pozornost stojí i přenesení některých vlastnických rizik na nájemce.

Výhody a nevýhody úvěru

Půjčky na auto jsou v mnoha ohledech flexibilnější. Je těžší je získat, ale na druhou stranu má spotřebitel volnější ruce při nastavování podmínek. V případě úvěru navíc není problém doplatit nesplacenou část dříve, aniž by se musel bát vysokých sankcí. A protože vozidlo okamžitě přechází do osobního vlastnictví, může s ním nový majitel nakládat, jak se mu zlíbí. Nevýhody pak souvisí s podmínkami konkrétního poskytovatele. V každém případě je nezbytné půjčku vybírat obezřetně a sjednat si ji u společnosti, která financování nabízí za výhodných a transparentních podmínek.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Romana Kozáková