5 mýtů o autokamerách aneb Co byste měli vědět, než si ji také pořídíte

Na silnicích se to jenom hemží šoféry, kteří měli o své řidičské oprávnění přijít již dávno. Nejen kvůli nim se vyplatí instalace autokamery – šikovné zařízení se v praxi osvědčuje také při prokazování protiprávního jednání veřejných činitelů a v neposlední řadě jako prevence před střetem s antiradarem. Odradit by vás mohly některé mýty a polopravdy, které pouštějí do světa samozvaní „odborníci“.

Mýtus č. 1: Autokamery jsou nelegální

Autokamera v České republice ilegální není a pořízení záznamu v rámci ochrany vlastních práv a pro soukromé účel je v naprostém souladu s platnou legislativou. Podobně je tomu i v ostatních zemích EU. Přesto si před cestou do zahraničí prostudujte konkrétní zákony.

Mýtus č. 2: Záznam z autokamery neslouží jako důkaz

Opět další nepravda. Záznam důkazního materiálu je naopak hlavní funkcí zařízení. Problematika je sice poněkud komplikovanější (z důvodu porušování práv na ochranu osobnosti), nicméně Nejvyšší správní soud ČR před lety nastolil precedens ve prospěch uživatelů kamer.

Mýtus č. 3: Antiradary jsou protizákonné

Tzv. laserové rušičky, které brání laserovým měřičům rychlosti ve změření vozidla, v České republice nejsou legální (viz zákon č. 361/2000 ). Levné antiradary, jež jsou součástí kamer, však fungují jako pasivní detektory – upozorňují řidiče na radary uvedené v aktualizované databázi. Jejich používání je v naprostém pořádku.

Mýtus č. 4: Instalace autokamery je pracná

Některé modely jsou skutečně koncipovány tak nešťastně, že uživatele časově náročná a složitá manipulace odradí. Obecně je však autokamera poměrně jednoduché zařízení, jehož instalace trvá krátkou chvilku. Bát se nemusí ani technicky méně zdatní jedinci.

Mýtus č. 5: Kvalitní kameru si nemůžete dovolit

Za některou z top kamer na trhu dáte i přes deset tisíc korun, ale obecně jsou autokamery poměrně dostupná zařízení. Ceny nejlevnějších se pohybují kolem 2-3 tisíc, průměr kolem 4-6 tisíc korun. Kolik vás bude autokamera stát, záleží na vašich požadavcích.

Publikováno: 22. 01. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Romana Kozáková