Prodej auta: jaké úkony provést předem, ať vás nečekají nepříjemnosti?

Ojetého vozu se můžete zbavit prodejem, u kterého se o vše musíte postarat sami, avšak získáte za vůz nejvíce peněz. Další možností je výkup vozidel, v rámci kterého získáte asi 70 % ceny vozidel. Zde je to ovšem bez starostí – o vše se postará společnost, které auto prodáváte. To znamená, že nemusíte hledat kupce, sepisovat smlouvu a chodit na úřady. Všechno je vyřešeno danou společností (je-li spolehlivá) a bez starostí. Co ale, když se rozhodnete prodat vůz sami?

Evidenční kontrola

Doklad o evidenční kontrole budete potřebovat k přepisu vozidla. Tento úkon stojí asi 500 Kč a platnost má 30 dnů (do 30 dnů tedy musíte nový vůz prodat novému majiteli). Na evidenční kontrolu musíte zajet společně s novým vlastníkem, nebo si tento doklad opatříte sami. Další cesta by měla mířit na registr vozidel.

Přepis vozidel

Ideální situace je ta, že se na úřadě setká prodávající i kupující a společně pak nechají provést přepis vozidla. K tomu bude zapotřebí velký a malý technický průkaz, tzv. „zelená karta“ a občanské průkazy obou. Na úřadě vyplníte žádost o převodu vozidla a podepíšete. Nemusíte se tak obávat toho, že nový majitel vůz na sebe nepřepíše. V takovém případě pak jsou všechny pokuty, platby za pojištění apod. na váš účet

Plná moc

Pokud nemůžete s kupujícím najít společný termín, ve kterém byste se setkali na úřadě, je vhodnou možností sepsat plnou moc. Avšak pozor! Prodejce musí být zmocněnec a kupující váz zmocní k tomu, že převod provedete za něj. Plná moc musí být ověřena na Czech Pointu. Teprve po podepsání těchto dokumentů je vhodný okamžik k tomu, předat novému majiteli klíč od vozu, osvědčení o registraci vozidla a další dokumenty.

Nikdy doklady a vůz předem

Nikdy novému majiteli nedávejte vůz ani doklady k němu předtím, než bude přepsán. Vystavujete se mnohým problémům.

Publikováno: 30. 03. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková