Poradna: jak funguje ABS?

Dá se říci, že u všech nových vozů je dnes ABS samozřejmou součástí. Stejně tak je součástí i u řady vozů ojetých, různého stáčí. Dané označení je zkratkou slov Antiblockiersystem, nebo též Anti-lock Brake Systém. Volně přeloženo, se jedná o protiblokovací systém. Byl vynalezený již v roce 1929 a aktuálně ho můžeme zařadit mezi bezpečnostní systémy vozidla, které konkrétně spadají do kategorie těch aktivních.

Může v zimě nastat problém s brzděním, když máte alu kola?

Chystáte se svému vozu pořídit nová alu kola, ale bojíte se, že byste mohli mít během zimních měsíců potíže s brzděním? Nemusíte - tzv. elektrony jsou naopak zvýhodněny, protože mají lepší průchodnost vzduchu, a tedy efektivnější chlazení.

Jak systém ABS funguje?

Cílem je tedy bezpečnost při brzdění. Laicky řešeno daný systém brání tomu, aby se při brzdění zablokovala kola. Tím by se výrazně zhoršila ovladatelnost vozu, což by mohlo znamenat i nemožnost vyhnout se překážce. Pokud vůz ABS má, jsou i po plném stlačení brzdového pedálu na kluzké vozovce řízena tak, aby se stále otáčela. To umožní provést úhybný manévr. U vozů bez ABS dojde po prudkém sešlápnutí pedálu k tomu, že kola jdou do smyku. Pro možnost zachovat řiditelnost vozidla by bylo nutné pedál povolit.

Tři hlavní části ABS

Funkčnost systému ABS je zajištěna díky třem hlavním částem. Mezi první patří snímače otáček kol, kam patří impulsní kroužky a induktivní snímač. Data jsou následně přenášena do mozku celého systému, tedy do řídící jednotky. Poslední částí jsou buď elektrohydraulické, nebo elektropneumatické řídící ventily, které se starají o samotnou činnost systému.

Pozor, hlavní mýtus!

Mnoho lidí se domnívá, že systém ABS dokáže také zkrátit brzdnou dráhu. To rozhodně neplatí vždy. Jeho funkce je spojena hlavně se zajištěním stability a ovladatelnosti vozu. V praxi to znamená, že na suché asfaltové vozovce, může být vozidlo bez ABS zastaveno rychleji, než to, které tento systém využívá. Jakmile je však brzdění realizováno na kluzké ploše, dokáže tento systém jak zlepšit ovladatelnost, tak dokáže brzdnou dráhu i zkrátit – eliminuje situaci, kdy jde auto do smyku.

Publikováno: 08. 09. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková