Fólie na karoserii: Co byste o nich měli vědět, než si necháte polepit automobil?
Pokud si vylepšíte osobní nebo firemní auto originálními samolepkami nebo celopolepem, musíte změnu ohlásit úřadům, jinak riskujete pokutu až 50 tisíc korun. Co všechno legislativní stránka polepů obnáší a jaké praktické výhody majitelům vozidel přináší?
Zákon je vcelku tolerantní
Pokud jde o tzv. celopolepy firemní flotily neboli fólie na karoserii, provozovatelé takto upravených vozů si nemusí příliš lámat hlavu s designovými omezeními, a to jednoduše proto, že žádná nejsou. Tedy za předpokladu, že polepy nemění barvu automobilu zapsanou v technickém průkazu. Jinak mohou samolepicí fólie vylepšovat karoserii dle vkusu majitele.
Kdy se nevyhnete návštěvě úřadu?
Pokud si fóliemi vylepšíte pouze některé části vozu – například zrcátka, spojler nebo přední kapotu, a to tak, aby nebylo polepeno více než 50 % plochy karoserie, jinak se oznamovací povinnosti nevyhnete. Na dostaveníčko na úřadě máte ze zákona deset dní od realizaci polepu. Když se vás úředník zeptá, co potřebujete, sdělte mu, že oznamujete změnu barvy.
Žádná náročná byrokracie vás naštěstí nečeká, jednoduše vyplníte formulář s názvem Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel a zaplatíte poplatek ve výši 50 Kč. Z pohledu úředníka je polep fóliemi stejným zásahem do barvy vozu jako přelakování. K žádosti přiložíte oba technické průkazy nebo jejich úředně ověřené kopie a v případě, že je vše v pořádku, provede úředník zápis změny do velkého TP. Zároveň vám vydá nové osvědčení o registraci silničního vozidla.
Oznamovací povinnost platí pro všechna motorová vozidla včetně čtyřkolek, motorek skútrů apod.
Jaké má polep karoserie výhody?
Fólie chrání původní lak a kdykoliv ji lze snadno odstranit, což je žádoucí především při snaze o zachování ceny automobilu. Výhodou je samozřejmě i fakt, že pomocí fólie může provozovatel změnit barvu vozu mnohem rychleji a levněji než přelakováním.
Publikováno: 09. 01. 2021
Kategorie: Tipy a rady