Nejdražší pneumatiky světa

Přemýšlet nad tím, kolik mohou stát speciální pneumatiky pro ojedinělé vozy, jistě napadlo už každého. Na které auto pořídíte pneumatiku za milion? V běžném životě potřebujeme pneumatiky na auto, které nás budou bezpečně vozit, budou splňovat zákonné normy a měníme je, když jsou sjeté. Správný výběr pneumatik pak záleží na našich preferencích. Podle stylu a frekvence jízd je musíme měnit většinou jednou za pár let, protože v našich končinách i střídáme letní a zimní gumy. I když cena nových se pohybuje v řádu stovek či tisíců, hledáme tu nejlevnější možnost, abychom ušetřili nebo na dojetí sezóny zvolíme použité pneumatiky za lepší cenu. Majitelé speciálních aut mají ale ceny úplně jiné.
  • Monster Truck pneumatiky jsou přes metr široké a jedna stojí 50 000 korun. To je stále ještě ta levnější varianta pneumatik
  • Formule 1 je zdánlivě levnější, 50 000 Kč stojí celá sada pneumatik. Ovšem během jednoho závodního víkendu jich jezdci spotřebují třináct a to už je pak jiná suma.
  • Bugatti Veyron má mnohem dražší pneumatiky, sada vyjde na 900 000 korun. A to s nimi moc daleko neujedete, jsou totiž navrženy pro rychlost nad 400 km/hod a vydrží jen asi 100 km. Na našich dálnicích si tak nezajezdíte.
  • Caterpillar 797B je těžební auto s největšími pneumatikami. Jedna stoji skoro milion korun, na výšku má přes 4 metry a váží více než 5 tun. Materiál, který je potřeba na výrobu této jedné pneumatiky by stačil pro výrobu 600 kusů pneumatik pro běžná auta. Nosnost této gumy je přes sto tun.
Jedinečných pneumatik, které je nutné vyrábět pro speciální vozy, je mnohem více a jejich ceny se nepočítají ve stokorunách. Životnost těch nejdražších i těch běžných umí prodloužit správná péče o pneumatiky. Proto bychom u svého auta měli dbát na dobrý stav gum nejen z důvodu menšího sjetí a tedy ušetření peněz, ale i s ohledem na bezpečnost během jízdy.

Publikováno: 04. 02. 2020 / Aktualizováno: 15. 06. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Romana Kozáková