Dieselgate: Velký skandál automobilky Volkswagen

Jedna z nejznámějších a také nejrozsáhlejších afér, která se kdy dotkla automobilového průmyslu. Tam můžeme označit skandál označovaný jako Dieselgate, který se dotkl automobilky Volkswagen. Stalo se tak v roce 2015, kdy se objevila informace o tom, že tato automobilka vybavuje dieselové motory TDI softwarem, jehož cílem je ovlivnit množství oxidů dusíku. S tímto zjištěním přišla americká Agentura pero životní prostředí.

Jak software fungoval?

V souvislosti s řadou nařízení musely automobilky splňovat poměrně náročné limity, zvláště s ohledem na hodnoty oxidů dusíku. V praxi to znamenalo, že motor TDI ve vozech Volkswagen tyto limity neplnil. Úkol daného softwaru spočíval v tom, že dokázal detekovat, kdy dochází k laboratornímu měření a následně došlo k ovlivnění chodu motoru tak, aby množství vypouštěných plynů vyhovovalo zákonným normám. Po ukončení měření software opět vrátil činnost motoru do normálu.

Přiznání v březnu 2017

I když tento skandál poměrně výrazně zamával automobilovým trhem a rozhořčil mnoho lidí, institucí i úřadů, až v březnu 2017 došlo k tomu, že Volkswagen oficiálně převzal vinu a zavázal se uhradit více než 4 miliardy dolarů, v rámci kompenzací domluvených škod. Stejně tak se zavázal k aplikaci mnoha reforem, které souvisí s jeho výrobou.

Problémy po celém světě

Jelikož je automobilka Volkswagen součástí stejnojmenného koncernu, znamenalo to, že se aféra Dieselgate dotkla i jiných automobilek, v mnoha zemích. V České republice to bylo více než milion vozů Škoda. Ve Španělsku se jednalo o vozy Seat. Stejně tak se skandál dotkl třeba i Velké Británie, kde koncernu výrazně klesly prodeje. Největší rizika však byly spojeny s trhem v USA, kde bylo na automobilku podáno obrovské množství hromadných žalob. Mezi nimi se objevili třeba i prodejci vozů Volkswagen, stejně jako se přidal i stát New Jersey, stejně jako stát Texas.

Publikováno: 07. 11. 2017

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Romana Kozáková