Brzdové třmeny BPW aneb jak správně používat brzdy

Každý profesionální závodník vám jednoznačně řekne, že nejdůležitější součástí jakéhokoliv auta jsou brzdy a brzdové třmeny. Vysoké rychlosti se dá dosáhnout například jízdou z prudkého kopce, ale jak potom dané vozidlo bezpečně zastavit? Bez brzd je to zcela nemožné. Bezpečnost jízdy je ovlivněna nejenom kvalitou samotných brzdových třmenů, ale i řidičovou schopností brzdy efektivně používat. Největší mýty jsou spojeny se sjezdem prudkého kopce. Jak se tedy zachovat?

Zapomeňte na nohu na brzdě

Jízda několikakilometrovým klesáním sice nabízí skvělé výhledy do horské krajiny, ale je také životu nebezpečná. Ptáte se proč? Pokud budete mít po celou dobu sjezdu nohu na brzdovém pedálu, teplota kotoučů, destiček a samozřejmě třmenů poletí enormně nahoru. Brzdové třmeny BPW a další dosahují největší účinnosti za studena.

Jak tedy kopce sjíždět?

Při neustálém brzdění dochází k přehřívání brzd, které se nemohou vlivem proudění studeného vzduchu dostatečně ochladit. Vysoká teplota rapidně snižuje jejich životnost a samozřejmě ohrožuje vaši bezpečnost. Pro bezpečné sjíždění dlouhých sjezdů se doporučuje intenzivní brzdění motorem a krátké, ale intenzivní šlápnutí na brzdový pedál. Velké nárazové zpomalení sice brzdy zatíží více, ale po uvolnění tlaku mají destičky dostatek času na ochlazení.

Zkuste brzdit motorem

Brzdění motorem je samostatnou disciplínou, kterou většinou ovládají pouze profesionální řidiči. V běžných osobních autech se prakticky nevyužívá, což je obrovská škoda. Pokud necháte zařazenou rychlost a dáte nohu z plynu, vozidlo začne lehce zpomalovat. Platí jednoduché pravidlo – čím vyšší otáčky bude motor mít, tím vyšší brzdný efekt poskytuje. Ve zvlášť prudkém kopci tedy zařaďte nižší rychlost a pomalu se vydejte vstříc údolí. S brzdami prostě musíte pracovat. Dávkování brzdného efektu však není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Automobily

Autor: Romana Kozáková