5 nejčastějších asistentů v nových autech

Vývoj současných vozidel jde stále kupředu. Pokud je něco, co můžeme označit jako budoucí trend, jsou to samořiditelná auta. Než se dostanou na silnice, bude nutné si ještě nějakou dobu počkat. Přesto už nyní je možné mít ve vozech řadu unikátních elektronických asistentů. Jaké technologie jsou hitem?

Brzdový asistent

Dnes rozhodně pomocník, který dokáže oddálit celou řadu různých nehod. Jeho vlastností je to, že dokáže pomoci řidiči s brzděním. A to hlavně ve chvíli, kdy řidič nestlačí brzdový pedál tak silně, aby dokázal vůz včas zastavit. V takovém případě zakročí právě elektronický asistent, který pomůže automobilu zastavit včas.

Parkovací asistent

Pomalu končí doba klasických senzorů, které zvukovým znamením upozornili na překážku. Dnešní elektroničtí asistenti v nových autech nabídnou nejenom kamery, ale i to, že váš automobil sám zaparkuje. Stačí zajet k volnému místu, stisknout příslušené tlačítko, pustit volant a následně už nechat vůz dělat to, co umí. Ideální nejenom pro ženy.

Asistent řízení

V podstatě jde o prvek, který dokáže zajistit, že vůz nemusíte řídit a ten tak pojede v podstatě sám. Zde však stále existují rezervy, jelikož u řady vozů nikdy nevíte, kdy vám řízení znenadání předá, nebo kdy si ho zase vezme. Navíc aby byl daný asistent aktivní, je povinností mít ruce na volantu. To znamená, že jízdu vlastně nijak výrazně neusnadní. I tak jde o velmi příjemný prvek, který se hodí při zdlouhavějším cestování.

Asistent rozjezdu do kopce

Dobrý pomocník hlavně pro méně zkušené řidiče, kteří ještě tolik nezvládají práci se spojkou, nebo s ruční brzdou. V takovém případě umí asistent rozjezdu do kopce velmi dobře pomoci. Jak funguje? Pokud zastavíte v kopci, nemusíte řešit situaci, že vám vůz bude couvat. Levou nohou stisknete spojku a zařadíte, pravou sundáte z brzdy a vůz bude stále stát. Vy se plynule rozjedete, podobně jako na rovině.

Systém nouzového brzdění

Jedná se o systém podobný tomu, který jsme zmínili hned v úvodu. Tento však kromě toho, že dokáže brzdit, umí i sám detekovat překážky. Pokud hrozí kolize, začne zcela sám brzdit a tím pomůže řidiči, který má pomalejší reakce, nebo se tolik nevěnuje řízení.

Publikováno: 30. 10. 2017 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Romana Kozáková