Tipy, jak udržet baterii v notebooku v top kondici co nejdéle

Pokud jste si právě koupili nový notebook, doufáme, že jste se vyhnuli nejčastějším chybám při nákupu. Nicméně naše tipy, jak udržet baterii co nejdéle v dobré kondici, se vám budou hodit, i když už zařízení nějakou dobu máte. Pamatujte ovšem na to, že každý akumulátor do notebooku má omezenou životnost a jednoho dne ho budete muset vyměnit.

1. Aktivujte režim úspory baterie

Když používáte notebook na baterii, systém Windows zobrazuje úroveň nabití baterie na hlavním panelu. Klikněte na ukazatel úrovně nabití baterie notebooku a ujistěte se, že jsou aktivovány všechny funkce úspory energie. I když může dojít ke znatelnému poklesu výkonu, pokud nehrajete hry, neupravujete fotografie či videa nebo neprovádíte úkoly, které vyžadují hodně energie z baterie, velký rozdíl nepocítíte.

2. Odpojte nepoužívaná periferní zařízení

Odborníci také doporučují, abyste při používání napájení z baterie odpojili všechny periferie - například externí pevný disk nebo webovou kameru. Kromě přenosu dat mezi zařízením a notebookem tento kabel také odebírá energii samotné periferii, i když ji nepoužíváte. To zjevně vyčerpává baterii notebooku.

3. Zapojte jej, než se vybije

Experti upozorňují, že mnozí z nás rádi čekají, až se notebook téměř vybije, a teprve pak ho zapojí do sítě, což baterii škodí. Pokud je to možné, nikdy nevybíjejte baterii notebooku pod 20 %. Tím prodloužíte životnost baterie, protože používání s nízkým nabitím zatěžuje samotnou baterii a nakonec snižuje její nabíjecí kapacitu.

4. Chraňte notebook před horkem a chladem

Notebook používejte v situacích, kdy teplota okolního prostředí není ani příliš nízká ani vysoká. Extrémní teploty způsobují, že počítač pracuje intenzivněji, což zase rychleji vybíjí baterii notebooku. Přílišné vystavení těmto extrémům může také poškodit samotnou baterii a zkrátit její životnost.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková