Chystáte se na motorkářskou dovolenou? Základem jsou kvalitní moto kufry

Plánujete si v létě namísto ohraného zájezdu k moři vyrazit na motorkářskou dovolenou a dny volna si tentokrát užít tak trochu jinak, dobrodružně? Pak rozhodně nepodceňte přípravu, protože motorka není auto, přičemž počet kol není jediným rozdílem. Vedle pečlivého servisu motocyklu, pojištění a kvalitního moto oblečení by se vaše pozornost měla tedy soustředit i na moto kufry, které při motorkářské dovolené, ale i jen delším výletu na vašem dvoukolovém miláčkovi budou hrát stěžejní roli.

Moto brašny stačí na popojíždění, ale pro dovolenou jsou lepší kufry

Vysoké procento motorkářů se pořízení zavazadla dlouho brání, a to samozřejmě zejména kvůli estetické stránce. Mají pocit, že umístěním moto brašny nebo kufru na motorku dojde ke snížení jejího agresivního a sportovního designu. Je třeba si však uvědomit, že díky brašnám a kufrům výrazně narůstá praktičnost mašiny. Na kratší i delší výlety si sebou nově můžete vedle dokladů a telefonu vozit i lahev s pitím, svačinu, náhradní oblečení na výlet či dokonce helmu pro případného spolujezdce, či spíš spolujezdkyni. Zejména pro kratší výlety vám postačí motobrašny, ale pro delší vyjížďky a tím spíš dovolenou je potřeba volit motokufry. Ty jsou masivnější, prostornější a převáženým věcem poskytují vyšší ochranu.

Podle čeho se vybírají moto kufry?

Hledisek, podle kterých kufry na moto dělíme, je mnoho. Základní rozdělení vychází z typu motorky, pro kterou jsou určeny:
  • silniční motorky všeho druhu;
  • endura do terénu;
  • choppery.
Pro první kategorii motocyklů určených primárně na silnici, kam se vedle silných „stíhaček“ řadí i skútry, vám postačí moto brašny anebo plastové moto kufry, které jsou lehčí. Naopak pro endura a obecně motorky do terénu je lepší volit celohliníkové kufry s vyztuženými rohy a panty. Proč? Protože na nezpevněných vozovkách a mimo ně výrazně narůstá riziko položení motorky a převážené předměty je tak lepší chránit odolnějším zavazadlem. Zvláštní kategorii zastávají cruisery a choppery, na které lze pořídit prakticky pouze kožené brašny (nejčastěji hovězí). Ty jsou ze jmenovaných variant vzhledem k pořizovací ceně materiálu logicky nejdražší.