Nové auto = spousta starostí. Zopakujte si, co vás čeká a nemine

Pořízení nového automobilu je velká věc. Na nového člena rodiny se všichni těší a nemohou se dočkat na první trip v navoněném interiéru. Že vás něco takového čeká co nevidět? Ještě než zcela propadnete nákupní euforii, zopakujte si, co budete muset vyřídit. Informace jsou přehledně shrnuty také v tomto článku o koupi nového auta.

Financování

Pokud automobil kupujete za hotové, samozřejmě nemusíte financování řešit. Pokud si vůz dovolit nemůžete, budete se muset rozhodnout mezi půjčkou a leasingem. Udělejte důkladnou revizi rozpočtu a dobře si spočítejte, jak vysokou splátku si můžete dovolit. A pak se pusťte do pečlivého porovnávání finančních produktů od renomovaných institucí. Sledujte především výši konečné splatné částky – spíše než úroková sazba hraje klíčovou roli RPSN.

Povinné ručení

Než s autem vyrazíte do světa, musíte ho pojistit. Můžete tak učinit přímo u prodejce – možná vám nabídne zajímavou slevu. I tak si ale pro jistotu předem zmapujte, jak jsou na tom konkurenční pojišťovny. Opět formou porovnání – výsledná úspora může dosáhnout až několika tisíc korun za rok. Pamatujte, že za jízdu bez povinného ručení můžete dostat pokutu až 50 000 Kč. Navíc zaplatíte cca 30 Kč za každý den provozu do garančního fondu.

Přihlášení/přepis

Bez ohledu na to, zda si pořídíte nové nebo starší auto, čeká vás zastávka na dopravním oddělení, kde vozidlo přihlásíte nebo přepíšete na sebe. Vezměte si s sebou kupní smlouvu, oba technické průkazy, zelenou kartu, doklady totožnosti a v případě staršího auta také protokol o evidenční kontrole. Jedinou možností, jak se návštěvě úřadu vyhnout, je udělení plné moci původnímu majiteli. Jakmile bude auto oficiálně vaše, nezapomeňte se zastavit v servisu na preventivní kontrolurozhodně tím nic nepokazíte. Článek vznikl ve spolupráci s auto/moto magazínem Motocars.cz.

Publikováno: 02. 12. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková