LPG nebo CNG? Poznejte rozdíl a zjistěte, co je výhodnější

Alternativní pohon pro váš vůz je něčím, co vám může ušetřit nejen náklady, ale také pomoci přispět k boji proti klimatické krizi. Auta na plyn jezdí přibližně o polovinu levněji než ta běžná. Dnes známe dva systémy pohonu – LPG a CNG. Znáte rozdíl, který mezi nimi je, a víte, která metoda pro vás může být lepší?

Jak plyn vzniká?

Zkratka LPG znamená Liquified Petroleum Gas, jedná se tedy o zkapalněný ropný plyn. Nejčastěji vzniká jako vedlejší produkt při těžbě a zpracování ropy. Využívá se nejen ve vozech, ale také třeba k vaření, topení a svícení. Plynové bomby můžete dnes stále zakoupit a využít je třeba k vaření na chatě. Do nádrže aut se tankuje v kapalném skupenství. Je zde ale nebezpečí úniku plynu, který se nedokáže sám odvětrat, protože je těžší než vzduch. Oproti tomu CNG - Compressed Natural Gas je v podstatě stlačený zemní plyn. Tento plyn se dlouhou dobu využíval hlavně pro vaření a ohřev vody, ale v poslední době se začal stále více využívat i k pohonu vozidel. Takové vozy totiž produkují jen velmi nízké emise. Do nádrže se tankuje v plynném skupenství pod velkým tlakem, není však třeba se obávat výbuchu. CNG je lehčí než vzduch, takže pokud začne unikat, samovolně se odvětrá a nepředstavuje tedy nebezpečí ani v podzemních garážích. Pro oba plyny platí, že se pyšní velmi nízkými náklady na provoz vozidel. Je to tak i díky zvýhodněné sazbě spotřební daně. Dnes je tedy možné jezdit s plynovým pohonem za přibližně 1 Kč/km. https://www.youtube.com/watch?v=rbIICshPjXQ

Co je lepší?

Obojí má své výhody a nevýhody. Například CNG může být oproti LPG daleko účinnější. Častokrát má dokonce lepší výkon než benzinový motor. Platí však, že přestavba auta na LPG je téměř dvakrát levnější, a proto jej mnoho lidí volí, aby ušetřilo na počátečních nákladech. Instalace pohonu CNG navíc omezuje zavazadlový prostor, ale z dlouhodobého hlediska se zdá být ekonomičtější a udržitelnější formou.

Publikováno: 05. 01. 2022 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková