Proč raději nejezdit na celoročních pneumatikách?

V dnešní době přichází na trh čím dál více inovací a automobilový průmysl samozřejmě není pozadu. Ovšem existují i takové novinky, které nepřináší až tak drastické výhody, jaké byste možná očekávali. Celoroční pneumatiky (ano víme, na trh vstoupily již v roce 1977, jejich koncept tedy nijak nový není) jsou pouhým kompromisem, abyste nemuseli přezouvat kola ihned po ukončení sezóny. Proč tedy raději nejezdit na celoročních pneumatikách? Tento typ pneumatik má za sebou spoustu náročných testů. Možná vás ani nepřekvapí, když vám řekneme, že jejich kvalita je v lepším případě průměrná. V následujících řádcích vám o nich prozradíme více.

Pro koho jsou celoroční pneumatiky výhodné?

Abychom uvedli věci na pravou míru, tak celoroční pneumatiky mají i své světlé stránky, které ocení především motoristé s ročním nájezdem nižších tisíců kilometrů. V takovém případě se jejich použití vlastníkovi automobilu (finančně) vyplatí. Ovšem jakmile napadne sníh a přijdou první námrazy, doporučujeme vyjíždět co nejméně. Pokud víte, že v zimním období budete často vyrážet na silnici, raději přezujte na zimní sadu.

Nevýhody celoročních pneumatik

Co se týče bezpečnosti provozu, kvality celoročních pneumatik značně pokulhávají. V porovnání s letními i zimními sadami jsou tedy jasný střed. Drtivá většina specializovaných servisů tvrdí, že celoroční sadu lze srovnat s (pod)průměrnou letní či zimní pneumatikou. V praxi to znamená, že pokud v létě vyjedete na silnici s celoročními pneumatikami, nebudete mít za sucha dostatečnou brzdnou dráhu, abyste se vyrovnali té letní, to platí i pro zimní obutí. Navíc pokud bychom sečetli nájezdovou vzdálenost letních i zimních pneumatik, celoroční budou značně pozadu. V tom případě je daleko více výhodnější vlastnění dvou sad. Zda se nakonec rozhodnete pro jízdu na osvědčených zimních či letních gumách, nebo letos dáte šanci celoročnímu obutí, je samozřejmě na vás. Letní i zimní pneumatiky, ale také autodíly včetně náhradních dílů pro motor či převodovky najdete za výhodné ceny v eshopu autodilyvojkov.cz.

Publikováno: 24. 02. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Romana Kozáková