Pojistit auto proti krádeži není těžké — a vyplatí se to!

Pojištění auta proti krádeži

Když nemůžete najít své auto na místě, kde jste ho zaparkovali, nemusíte vždy myslet hned na nejhorší. Někdy ho objevíte o pár ulic dál, protože ani vaše paměť nemusí být dokonalá, jindy na vás zase může čekat na odtahovém parkovišti. Co ale dělat ve chvíli, kdy vozidlo skutečně zmizelo a stalo se obětí zlodějů? Především byste pro tyto případy měli mít vždy sjednané autopojištění, které s rizikem odcizení vozidla počítá.

Jak postupovat při krádeži auta?

Krádež vozidla je třeba v první řadě nahlásit na policii. Ta po odcizeném vozu zahájí pátrání, nicméně s ohledem na to, že úspěšnost objasnění nebývá v podobných situacích příliš vysoká, tak pokud se do 30 dnů od nahlášení krádeže nepodaří případ objasnit, policie ho odloží a vydá usnesení o odložení věci.

Vy pak na základě příslušného dokumentu můžete požádat na registru vozidel o výmaz vozidla z registru a ukončit povinné ručení auta (a případně i havarijní pojištění) u své pojišťovny. Dobrou zprávou pro vás ale je, že v případě, kdy máte v rámci pojištění svého auta sjednáno i riziko odcizení, vyplatí vám pojišťovna na základě dokladů a potvrzení o krádeži pojistné plnění podle podmínek, které ve smlouvě máte.

Co obnáší pojištění auta proti odcizení

Pro tyto případy má Kooperativa v nabídce pojištění TOTÁLKA, které slouží právě pro případy rizika odcizení. S tímto typem rizika standardně počítají smlouvy havarijního pojištění, pokud jde však o starší vůz, kde havarijní pojištění nedává smysl, TOTÁLKA kryje poškození i odcizení vozidla.

Připojistit auto proti odcizení bývá sice možné i u povinného ručení, v takovém případě ale musí majitelé počítat s výrazně nižšími limity pojistného plnění, které zdaleka nemusejí pokrýt skutečnou hodnotu odcizeného vozu.

Vliv na výplatu pojistného plnění ovšem mají i další aspekty, které můžete sami ovlivnit ve svůj prospěch. Abyste nesplakali nad výdělkem a nedočkali se toho, že vám pojišťovna odmítne škodu uhradit, je dobré si osvojit několik jednoduchých pravidel.

To hlavní nepochybně zní: nikdy se nevzdalujte od vozidla, které necháte odemčené. A to ani když si „jen na chvilinku odskočíte“. Pro pojišťovnu bude totiž důležité, aby zloději při krádeži museli překonat překážku — ať už v podobě zámku, či jiného zabezpečovacího zařízení. Roli naopak nebude hrát to, zdali se tak stane násilím, ukradeným klíčem či nabouráním se do dálkového ovládání centrálního zamykání.

Pojišťovna by vám také nemohla vyplatit pojistné plnění, pokud byste událost nenahlásili na policii.

Pamatujte také na to, že maximální výši pojistného plnění můžete sami ovlivnit při sjednávání pojistné smlouvy — sjednaná částka by měla vždy odpovídat aktuální obvyklé ceně vozidla, aby dokázala pokrýt hodnotu odcizeného auta či motorky.

Havarijní pojištění zahrnující riziko odcizení se bude rovněž vztahovat na situaci, kdy vám nezmizí vozidlo celé, ale dojde ke krádeži pouze některých jeho částí.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Alžběta Jarošová